سال 1399: جهش تولید
شهرستان نجف آباد
 در 27 کیلومتری غرب اصفهان قرار گرفته است. از طرف شمال محدود است  به شهرستان برخوار و میمه و از شرق به اصفهان و خمینی شهر و از جنوب به شهرستان فلاورجان و لنجان و از غرب به شهرستان تیران و کرون .
نجف آباد دشت محدودی است با شیب نسبتاً ملایم که از شرق به غرب کاهش می یابد. اطراف آن را کوه های متعلق به دوران سوم زمین شناسی که جزء پیش کوه های داخلی زاگرس است احاطه کرده است.
این کوه ها با یکدیگر از جنوب شرقی به شمال غربی کشیده شده اند که عبارتند :
کوه های شمال شهرستان مانند کوه سورمه، کوه چشمه، کوه سنجر، کوه لاسیمان و کوه صالح که بلندترین ارتفاع آن 2934 متر است.
 رشته ارتفاعات میانه شهرستان عبارتند از کوه مکه با ارتفاع 1800 متر.
رشته سوم کوه پنجی و کوه داران و کوه فیله.
شایان ذکر است که این کوه ها در پنج کیلومتری شهر قرار دارد که بلندترین ارتفاع این منطقه به نام کوه فیله با ارتفاع 3117 متر می باشد. موقعیت طبیعی این شهر در جلگه سبز و خرم و مشجری واقع است. آب و هوای این منطقه نیمه صحرایی است و نیمی از شهرستان زمستانی سخت و سرد دارد. معدل حداکثر درجه حرارت سالانه 8/12 درجه سانتیگراد و میانگین حداقل درجه حرارت سالانه 2/6 درجه سانتیگراد است.
بیشتر بارندگی مربوط به فصول سرد می باشد و حد متوسط بارندگی در سال صد الی یکصد و چهل میلیمتر و ایام یخبندان نود روز در سال می باشد .]اسد پور نجف ابادي،مهدي،مرداد 1379،ص 16 [
شهر نجف آباد که در فاصله 26 کیلومتری غرب اصفهان واقع گردیده بعنوان مرکز شهرستان و یکی از 4 شهر شهرستان نجف آباد می باشد. این شهر در 51 درجه و 24 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 32 و 38 دقیقه عرض شمالی از استوا واقع گردیده است و ارتفاع این شهر 1650 متر از سطح دریا می باشد.
شهر نجف آباد که در ابتدای دره نجف آباد واقع گردیده از طرف شمال به یک رشته ارتفاعات منتهی و از سه جهت دیگر بر روی زمین های نسبتاً صاف و هموار گسترده شده است. اطراف شهر را زمین های حاصلخیز باغات فرا گرفته و فقط دامنه ارتفاعات شمالی مشرف به شهر بایر باقی مانده است. شیب عمومی شهر از غرب به شرق و از شمال به جنوب می باشد.
به غیر از راه های فرعی که شهر نجف آباد را با مراکز سکونتی اطراف مرتبط می سازد، جاده نجف آباد به فولادشهر ارتباط بین این شهر را با ذوب آهن، صنایع فولاد و ... و نیز با محور ارتباطی اصفهان به چهارمحال و بختیاری فراهم آورده است، خود  شهر نجف آباد بر سر راه ارتباطی اصفهان به غرب و جنوب غربی کشور قرار گرفته است.

 

 
بازدید : 8213
22 تير 1395 ساعت 10:23 ق.ظ
فرم های الکترونیک